Uzun Süreli Takip ve Kontroller

Uzun Süreli Takip ve Kontroller

AMELİYAT ÖNCESİ HAZIRLIKLAR

Düzenli aralıklarla kontrol muayeneleri

Çocuğunuzun tedavisinde düzenli kontrol muayenelerinin yapılması son derece önemlidir. Doğumsal kalp hastalığı tanısı konulmasından ve kalp ameliyatından sonra günler, haftalar, aylarla ifade edilen kontrol randevuları verilmekte, sonra verilen bu randevuların sıklığı giderek azalmaktadır. Çocuğunuzun sorununa bağlı olarak düzenli muayene ve incelemeler gerekli olabilmektedir.

Bu incelemeler :

– Kan testleri
– Elektrokardiyografi (EKG)
– 24 saat EKG takibinin yapıldığı holter tetkiki
– Göğüs filmi
– Ekokardiyografi
– Egzersiz testi
– Bazı çocukların takibinde anjiyo (kalp kateterizasyonu) gerekli olmaktadır.

Bakteriyel Endokarditten Korunma (Proflaksi)

Bakteriyel endokardit (BE) kan akımına karışan bakterilerin kalbin iç yüzeyi, kalp kapakları veya kan damarlarına yerleşerek enfeksiyona neden olmasıdır.

BE hastalığına çok sık rastlanılmamakla beraber doğumsal kalp hastalığı bulunan çocukların bu hastalığı geçirme riski daha yüksektir. Bu nedenle korunma (proflaksi) büyük önem taşımaktadır. Bakterilerin kan akımına karışmasına yol açan cerrahi veya dişlerle ilgili girişim yapılmadan önce çocuğunuza antibiotikle korunma sağlanması gerekmektedir.

Doğumsal kalp hastalığı nedeniyle takip edilen ameliyat olmamış çocukların hemen hemen hepsi BE’den korunmak için antibiotik kullanmalıdır. Kalp ameliyatı yapılan çocukların bir kısmında da BE’den korunmak için antibiotik kullanılması gerekli olabilir. BE’yi önlemek için çocuğun cerrahi veya dişlerle ilgili girişim yapılmadan 1 ya da 2 saat önce antibiotik alması gerekmektedir.

Amerikan Kalp Derneği (AHA) aşağıdaki girişimlerden önce antibiotik proflaksisini gerekli görmektedir:

– bademcik ve geniz eti ameliyatları;
– diş eti veya ağızda kanamaya neden olabilecek dişlerle ilgili girişimler
– bazı mide-bağırsak, üreme ve idrar yolu ameliyatları ve girişimler

Pediyatrik kardiyoloğunuz BE’den korunmakla ilgili olarak size daha detaylı bilgiler ve uygulanacak antibiotik tedavisini belirten endokardit profilaksi kartı verecektir. Bu kartı diş hekiminiz, çocuk doktorunuz, aile doktorunuz ve diğer hekimlere göstermeniz, gerektiğinde uygun antibiyotiğin,uygun dozlarda verilmesi açısından çok önemlidir. İlacın dozu çocuğunuzun kilosu, kalbinin durumu ve yapılması düşünülen girişime bağlı olarak değişmektedir.

Fiziksel Aktivite ve Spor

Doğumsal kalp hastalığı olan çocukların çoğu fiziksel olarak tamamen aktif bir yaşam sürebilir. Bu çocukların günlük aktivitelerine herhangi bir kısıtlama getirmeye gerek yoktur. Ancak ebeveynler çocuklarının fiziksel aktivitelerine gereksiz olarak bazı kısıtlamalar getirebilirler. Bu durum akranlarıyla bir arada bulunmasını engelleyerek çocuğunuzun fizik kondisyon ve yaşam kalitesinde düşmeye neden olur. Bu nedenlerle pediyatrik kardiyologlar çocuğunuzun fiziksel olarak aktif bir yaşam sürmesini teşvik ederler. Bu sayede çocuğunuzun kalp ve akciğer kondisyonu artar ve daha kaliteli bir yaşam sürer.

Doğumsal Kalp Hastalıklı Anne Adayı

Başarılı bir kalp ameliyatı geçiren hastaların çoğu evlenebilir ve doğal bir gebelik dönemi sonrası normal doğum yapabilir. Bazı doğumsal kalp hastalıklarında (ağır kalp hastalığı veya morarma ile seyreden hastalıklar) hamilelik, sağlık açısından tehlikeli olabilir ve doğum kontrol yöntemlerinin kullanılması gereklidir.

Doğum kontrolünün nasıl sağlanacağı hususunda, her hasta ayrı olarak değerlendirilmelidir. Bazı hastalar doğum kontrol hapı yerine diğer yöntemleri kullanmayı tercih etmektedir. Kardiyoloğunuz hangi doğum kontrol yöntemini seçeceğiniz hususunda size tavsiyede bulunabilir.

Genel olarak toplumda doğumsal kalp hastalığı olan çocuk doğurma ihtimali yaklaşık olarak 100 doğumda 1 olarak gerçekleşmektedir. Bu oran kardeşlerde ve kardeş çocuklarında (kız veya erkek) doğumsal kalp hastalığı bulunması, anne veya babanın doğumsal kalp hastası olması durumunda biraz daha yüksektir. Kalp problemi ile doğan çocukların yarısında problem annedeki kalp hastalığına benzemektedir. Doğumsal kalp hastalıkları bebek anne karnında iken ekokardiyografi ile teşhis edilebilmektedir.

Anne adayı hamilelik döneminde iyi beslemelidir ve sigara veya alkol kullanmamalıdır. Yine bu dönemde sadece doktorunun onayladığı ilaçları kullanmalıdır.

Bebeğinizi nasıl besleyeceksiniz?

Doğumsal kalp hastalıkları bulunan bebeklerin boyları genellikle normal olmakla beraber genellikle kilo almaları daha yavaş olmaktadır.

Çocuğunuza doğumsal kalp hastalığı teşhisi konulmadan önce bebeğinizin anne sütü veya mama ile beslenmesine karar vermiş olabilirsiniz. Her iki beslenme yöntemi de kalp sorunu olan çocuğunuzu beslemek için yeterli olabilir. Ancak besleme yönteminde biraz esnek davranmanız gereklidir. Çocuğunuz anne sütü veya mama ile besleniyor olsa bile ek kaloriye ihtiyacı olabilir. Bu ek kalori ihtiyacı farklı yöntemlerle sağlanabilir.

Çocuğunuzu en iyi nasıl besleyeceğinizi öğrenmek için doktorunuza veya diyetisyeninize soru sormaktan çekinmeyiniz. Bu kişiler size çeşitli beslenme yöntemleri ve çocuğunuzun aldığı besinlerdeki kalori miktarını nasıl arttıracağınız konusunda açıklamalarda bulunacaktır.

Kalp İlaçları ve Beslenme

Doğumsal kalp hastalığı olan çocukların bir kısmı ilaçla tedavi edilmektedir. Kullanılan ilaçlar genelde alınan besinlerle etkileşmez. En iyi yöntem bebeği beslemeden önce ilacını vermektir. Çocuğunuz her zaman biberonun tamamını bitiremiyeceğinden ötürü alacağı ilacı mamasıyla karıştırmayın. İlacı az miktarda su ile karıştırarak damlalık, enjektör veya kaşıkla ağzına verilmelidir. Bebeğiniz ilaç verildikten sonra kusuyorsa tekrar ilaç vermeyi denemeyin. Gelecek ilaç zamanı geldiğinde yine her zaman aldığı normal dozda ilacını verin. Çocuğunuz hasta oluyorsa, yeterli beslenemiyorsa, günlük beslenmelerinin iki veya üçünde kusuyorsa yada altını normalden az ıslatıyorsa doktorunuzu arayınız.

Akdeniz mutfağı tipinde beslenme alışkanlığının çocukluk yaşlarından itibaren başlatılması çok önemlidir. Yeşil sebze, meyve ağırlıklı, beyaz et ve balık eti bakımından zengin, zeytinyağının tercih edildiği karbonhidratların makul derecede tutulduğu diyet, çocuğunuzun erişkin yaşlarda da sağlıklı bir kalbe sahip olmasına yardımcı olacaktır.

 

 

 

Kalp AmeliyatlarıKapak Hastalıkları

BİZE ULAŞIN

İletişim formunu eksiksiz olarak doldurup veya bilgi ve randevu talepleriniz için 0 (533) 7658138 numaralı telefon hattımızdan iletişime geçebilirsiniz.