İki kez felç geçirdi, şah damar ameliyatıyla hayata döndü

İki kez felç geçirdi, şah damar ameliyatıyla hayata döndü

Van’da yaşayan Kudret Akar (77), ölümden döndüğü kalp krizinden yıllar sonra 2 kez şah damarı tıkanıklığına bağlı felç geçirdi. Yaşlı kadının şah damarından 5 santimlik plak çıkarıldı

Kudret Akar (77), 2004 yılında damar tıkanması sonucu kalp krizi geçirdi. Ölüm tehlikesi atlatan Akar, baypas ameliyatıyla damarlarının değişmesinin ardından sağlığına kavuştu. Yaşlı kadın 2017’nin mart ayında ise felç geçirdi. Sağ tarafı felç olan, yürüme ve konuşma zorluğu yaşayan Kudret Akar, Van’da bir kamu hastanesinde tedavi gördü. Durumu düzelince taburcu edilen Kudret Akar, geçen haftalarda ikinci kez felç geçirdi. Sağ tarafını neredeyse hiç kullanamayan, yürüyemeyen ve konuşması anlaşılmayan yaşlı kadın ailesi tarafından yine Van’da bir kamu hastanesine götürüldü. Doktorlar, gelişmiş bir hastanede radyoloji tedavisi önerdi.

ŞAH DAMARI YÜZDE 99 TIKALIYDI
Çocukları tarafından Mersin’Ddeki Medical Park Hastanesi’ne götürülen yaşlı kadının durumunu Girişimsel Radyoloji Uzmanı Prof. Dr. Altan Yıldız inceledi. Beyin anjiyosu yapan Prof. Dr. Yıldız, hastanın sol şah damarında yüzde 99 darlık belirledi ancak stente uygun olmaması nedeniyle Kalp ve Damar Cerrahisi bölümüne sevk etti.

Hastanenin Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Özerdem Özçalışkan, karotis endarterektomi (şah damardaki plağın çıkarılması) ameliyatı önerdi. Hasta ve ailenin kabul etmesi üzerine Op. Dr. Özerdem Özçalışkan tarafından operasyon gerçekleştirildi. Ameliyatla, şah damardan 5 santim uzunluğunda plak çıkarıldı. Ameliyattan 48 saat sonra Kudret Akar yürümeye başladı ve konuşması anlaşılır hale geldi. 4’üncü gün ise taburcu edildi.

EN SIK KARŞILAŞILAN ÖLÜM NEDENİ
Ameliyatı yapan Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Özerdem Özçalışkan, bu tür hastalarda bu kadar hızlı gelişme görülmesinin nadir rastlanan bir durum olduğunu, genellikle aylarca sürdüğünü söyledi.

Şah damarı tıkanıklığına bağlı gelişen felcin, kalp krizi ve kanserden sonra dünyada en sık karşılaşılan 3’ün ölüm nedeni olduğunu belirten Op. Dr. Özerdem Özçalışkan, “Ailesinde kalp-damar hastalığı olanlar, sigara içicileri, yüksek kolesterolü olanlar ve diyabet hastaları 45 yaşından sonra yılda 1 kez şah damarına yönelik ultrason ile takip edilmeli. Bu gruptakiler, her yıl düzenli olarak bir kalp damar cerrahisi uzmanına muayene olmalı” dedi.

Haberin detayı için tıklayınız

2 saat kala ölümden döndü Kalp damarı yırtılan hastaya suni damar ve kapak takıldı

BİZE ULAŞIN

İletişim formunu eksiksiz olarak doldurup veya bilgi ve randevu talepleriniz için 0 (533) 7658138 numaralı telefon hattımızdan iletişime geçebilirsiniz.